Strona główna

Parafia św. Michała Archanioła - Ostrowiec Św

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Święty Michale Archaniele! Broń nas w walce! Przeciw niegodziwościom i zasadzkom złego ducha – bądź nam obroną.

Niech mu rozkaże Bóg, pokornie prosimy, a Ty, Książę Wojska Niebieskiego, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz krążą po świecie mocą Bożą strąć do piekła.

Amen.

 

Święty Michał Archanioł to obok Gabriela i Rafała jeden z trzech Archaniołów, to znaczy najwyższych książąt Nieba, stojących w hierarchii wyżej niż pozostali aniołowie.

Hebrajskie imię Mika'el oznacza Któż jak Bóg. Według tradycji, kiedy Lucyfer zbuntował się przeciwko Bogu i nakłonił do buntu część aniołów, Michał miał wystąpić jako pierwszy przeciwko niemu z okrzykiem: "Któż jak Bóg!".

W Piśmie Świętym św. Michał Archanioł pojawia się jako stojący na czele hufców niebieskich, zwycięsko walczący z szatanem i jego zwolennikami (Jud 9; Ap 12,7). Z Księgi Daniela dowiadujemy się o walce Michała z innymi książętami w obronie prześladowanego Daniela (Dn 10, 13), jak również poznajemy Michała jako opiekuna Izraela (Dn 10, 21). Michał, dzięki zwycięskiej mocy dla obrony Ludu Bożego, którą posiada od Boga, występuje jako opiekun Ludu Świętego, czyli sprawiedliwych zapisanych w księdze życia. W Apokalipsie św. Jana Apostoła, Michał ukazany jest jako pogromca Smoka - Szatana (Ap 12, 7): I nastąpiła walka na niebie. Michał i jego aniołowie mieli walczyć ze Smokiem. I wystąpił do walki Smok [...] ale nie przemógł (Ap 12, 7-8). Walkę tę wszczyna Smok, który ma do dyspozycji dwie bestie, z morza i z lądu: bałwochwalcze mocarstwo (przemoc) i fałszywego proroka (symbol walki ideologicznej i kłamliwej propagandy). Obie bestie są narzędziami Smoka w walce z Niewiastą - Kościołem. Walka obejmuje wszystkie napaści i porażki od początku do końca świata, a przewodniczy jej Archanioł Michał. W Księdze Jozuego święty Michał Archanioł przedstawiany jest z wydobytym mieczem jako wódz wojsk Pana (Joz 5, 13.13). W liście św. Judy Apostoła pojawia się z kolei jako walczący z szatanem o ciało Mojżesza (Jud 9). Wspomina również o nim św. Paweł Apostoł w jednym ze swoich listów (1 Tes 4,16).

W ikonografii św. Michał Archanioł przedstawiany jest z ognistym mieczem oraz z wagą do odmierzania dobrych uczynków. Kult religijny św. Michała istnieje nieprzerwanie od początku chrześcijaństwa.

Imię tego potężnego wojownika w walce z szatanem przyzywane jest przez kapłana w czasie egzorcyzmów. Jest także patronem między innymi policjantów, żołnierzy oraz małych dzieci. Archanioł Michał jest Księciem Niebiańskiej Armii, która walczy w imię sprawiedliwości i prawa. Daje wsparcie wszystkim, którzy znajdują się w ucisku.

W Polsce znajduje się około 350 świątyń pod wezwaniem nieustraszonego wodza zastępów niebieskich, jakim jest święty Michał Archanioł.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


    

nowe ogloszenia


Odsłon artykułów:
1633366

Odwiedza nas 24 gości oraz 0 użytkowników.